Česky English Deutsch

Parametrické vyhledávání

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Blog > Velké srovnání efektivity strojů

Velké srovnání efektivity strojůDatum konání:
21.2.2022

Mám se ve fitness vrhnout na cardio nebo na posilovací stroje?

Fitness centra nabízí většinou slušnou zásobu cardio strojů i posilovacích strojů. Mezi cardio stroji vidíme nejčastěji běhací pásy, eliptické trenažéry, cyklo trenažéry, veslovací trenažéry a vzácnější kousky, jako například schody nebo trenažér pro běžecké lyžování.

V silové zóně je většinou větší počet posilovacích strojů než cardio strojů.  Základem většiny fitness center je kladková posilovací věž, multipress, bench press lavice, polohovací lavice, sada jednoručních činek, leg press a mnoho dalších.

GRUN SPORT_FITNESS EVA-0009.jpgCardio stroje jsou lákavé v tom (alespoň pro část cvičících), že se na nich můžete rychle zapotit a máte dojem, že šíleně makáte, hubnete, rýsujete a zlepšujete fyzickou kondici. Je tomu skutečně tak? Mám do tréninku zařadit cardio i posilovací zónu? A kolik času mám oběma tréninkům věnovat?

Nepochybujeme, že profíci mají již tohle dilema zvládnuté a dokážou si naplánovat trénink nejen na základě teoretických znalostí, ale i podle aktuální fyzické kondice, sportovních cílů a znalostí svého těla.

Tenhle návod pro ty, kteří se vydají do fitness poprvé a nejsou si jisti, kde začít (a skončit). Anebo pro ty, kteří jsou přesvědčeni, že trénink lze udělat pouze na cardio nebo pouze na posilovacích strojích.

Cvičení (jakékoliv) pomáhá se snižováním váhy (pokud je to váš cíl). Zejména silový trénink spaluje hodně energie, a navíc zabrání zpomalení metabolismu, což je častý následek hubnutí. Doporučená frekvence silového tréninku je 3 - 4 x týdně. Pokud jste ve fitness poprvé, zkuste se domluvit s trenérem či trenérkou na vhodném tréninku pro začátečníky. 

Středně intenzivní cardio cvičení by mělo být prováděno nejméně 5 x týdně po dobu 30 minut (150 minut týdně). Vysoce intenzivní cardio pak můžeme zařadit 3 x týdně po dobu 25 minut (75 minut týdně).

Pravdou je, že cardio cvičení i silový trénink mají svá pro i proti. Pojďme se podívat na jejich výhody:

Cardio cvičení dokáže následující:

1. Zlepší kondici srdce a výdrž

Rychlejší tepová frekvence naučí vaše tělo využít kyslík efektivněji. Pravidelné cardio cvičení:

  • Zlepší krevní oběh
  • Sníží krevní tlak
  • Sníží cholesterol
  • Sníží klidovou tepovou frekvenci
  • Posílí srdeční a krevní cévy

To vše vede k nižšímu riziku vzniku cukrovky a snížení rizika srdeční příhody, Ischemické choroby srdeční nebo srdečního onemocnění. Pokud máte nějaké srdeční onemocnění, určitě konzultujte svého lékaře*ku než začnete pravidelně cvičit.

2. Cardio spálí více kalorií

Pokud Vás tlačí čas a chcete spálit co nejvíce, můžete zkusit HIIT (High-intensity interval training). Druhou stránkou věci je, že náročné HIIT cvičení vás může tak vyčerpat, že zbytek dne jen poleháváte a nespalujete kalorie přirozeným pohybem.

3. Cardio je levné

Na svižnou procházku nebo výběh vám stačí dobrý pár bot a vhodné oblečení. Nepotřebujete permanentku do fitness. Pro lekce HIITu nebo dalších cardio kurzů již samozřejmě musíte platit vstupné. 

Výhody silového tréninku

photo by Josef Adlt-5138_ed.jpg

Silový trénink nabízí také svoje výhody. Pokud nemáte zkušenosti se cvičením a nedokážete si doma sestavit trénink s vlastní vahou, jednoručkami nebo odporovými gumami a zaměřit se na konkrétní svalové partie, zkuste raději zajít do fitness. Tam se můžete poradit nebo zkusit trénink ve dvou se zkušenějším sparing partnerem*kou. Navíc je cvičení na posilovacích strojích s vedenou váhou pohybu jednodušší než domácí trénink, kdy může docházet k chybám postoje u cvičení.

1. Silový trénink může zrychlit váš metabolismus

I když za stejnou dobu nespálíte tolik kalorií jako při cardio tréninku, váš metabolismus může ještě 3 dny po cvičení spalovat až o 50 % kalorií více.

2. Silový trénink vybuduje svalovou hmotu

Zejména v pokročilém věku je zachování svalové hmoty důležité

3. Silový trénink zvýší sílu

Správně sestavený silový trénink umožní postupné navyšování zátěže

4. Posilování je prevence zranění

Zpevnění a posílení například rotátorové manžety, spodní části zad či kyčelních abduktorů efektivně eliminuje možná budoucí zranění či nástup problémů spojených s životním stylem nebo nadměrnou zátěží u profesionálních sportovců jako jsou běžci, cyklisté atd.

Závěrem je tedy doporučení kombinovat cardio i silový trénink. Nemusí se jednat jen o estetickou stránku vzhledu těla, která vás bude motivovat. Lepší je stanovit si konkrétní cíle, například kolik chci uběhnout či uzvednout a podle toho trénink upravovat. Pokrok je poté jednodušší sledovat, protože je lépe měřitelný, než jen cíl “vypadat lépe”.

Zdroje: 

https://www.insider.com/cardio-vs-weights