Česky English Deutsch

Parametrické vyhledávání

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Blog > Benchpress a jeho varianty

Benchpress a jeho variantyDatum konání:
13.4.2021

Také jste si všimli, že v každém fitku, malém, větším, firemním či veřejném, je stále obsazený benchpress? Nebo před ním dokonce stojí fronta? Proč tomu tak je? Benchpress je univerzální, léty ověřená konstrukce a má dokonce několik variant provedení. Podívejme se, jak vypadají a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Procvičované svaly

Benchpress je masivní lavice, vyrobená pro cvičení s olympijskou činkou případně EZ činkou doplněnými kotouči.

Důvodem popularity benchpressu je více. Prvním je rychlý nárůst síly celé horní poloviny těla. Jakmile zvládnete techniku cviku, začnete nabírat sílu i objem hrudníku, předních deltových svalů a tricepsu. Mezi další zapojené patří přední pilovitý sval, který leží po stranách hrudníku.

Kromě typu olympijské osy (rovná nebo lomená EZ osa/činka) a zátěže kotoučů můžete měnit i šíři úchopu a typ benchpressu. Tím dosáhnete variabilního tréninku na celý týden. Mezi jednotlivými variantami benchpressu si dejte minimálně jeden rest day. Zejména, pokud zvedáte těžké váhy. Vyhnete se přetížení svalů a případnému zranění.

Typy benchpressů

V Grün Sportu vyrábíme 4 typy benchpressu:

  1. Na prvním místě je samozřejmě klasický benchpress s rovnou lavicí. Díky platformě můžete využít sparinga a zvedat maximální váhy. Provedení lavice z hranatého jeklu Klasik je odlehčené, bez odkládacích trnů na kotouče. Na přání je samozřejmě vyrobíme. Lavice z oválného jeklu Compact a Deluxe má odkládací trny.
  2. Druhou variantou je benchpress obohacený o bezpečnostní prvek. Přidali jsme horizontálních odkládací vidlice, tzv. safety stands. Vidlice jsou výškově nastavitelné. Osu tedy můžete odložit nejen do výchozí pozice, ale v případě ztráty síly i nad hrudník.
  3. Třetí variantou je bench press s polohovatelnou lavicí pro cvičení v rovině a hlavou nahoru. V pozici hlavou nahoru zatížíte především horní část velkého prsního svalu. Variabilní polohování je ideální pro menší fitness, protože kombinuje dva typy benchpressu v jednom stanovišti.
  4. Posledním, čtvrtým typem je benchpress hlavou dolů. Ten procvičí zejména dolní část velkého prsního svalu a vytvoří symetrický hrudník. Zatížení ramen je menší a hrudník je lépe izolovaný, než na rovném benchpressu.

Ke všem čtyřem typům benchpressu vyrábíme i olympijské činky a stojany na činky.

benchpress.jpg

Jaký benchpress vybrat?

Benchpress je efektivní cvičení pro budování svalů hrudníku, paží a ramen. Ať už si vyberete jakoukoliv benchpress konstrukci, naučte se nejprve správné technice cviku s nižšími váhami. Pokud si nejste jisti správným provedením, požádejte o radu osobního trenéra či trenérku nebo zkušeného sportovce či sportovkyni.

Pro fitness s menším zázemím doporučujeme kombinovaný benchpress rovný a hlavou nahoru. Pro velká veřejná fitka je ideální kombinace klasického benchpressu a k tomu varianty hlavou dolů i hlavou nahoru. A do domácího fitness rozhodně doporučujeme benchpress s odkládacími vidlicemi, pro bezpečné odložené osy.

 

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/exercise-fitness/bench-press-muscles-worked

https://www.coachmag.co.uk/exercises/chest-exercises/186/bench-press-technique-tips

https://kulturistika.ronnie.cz/c-6061-zasobnik-cviku-1-hrudnik-bench-press.html