Máme tu něco pro fanoušky výzkumů a otevřené hlavy, které se nebojí podívat na zažitá dogmata a zvážit jiný názor.
Ve zdravotnictví i jiných oborech převládá názor, že vyšší BMI znamená automaticky riziko pro zdraví. Lidé s vyšším BMI při zdravotních potížích dostanou lékařské doporučení zhubnout. Některé výzkumy z poslední doby ukazují, že nebezpečnější než vysoké BMI je stigmatizace obézních (weight stigma) a jojo efekt, takzvané cyklování hmotnosti (weight cycling). Tyto názory zastávají hlavně představitelé proudu HAES Health at Every Size, jako například dietoložka Christy Harrison a autorka Lindo Bacon, profesorka na University of California.
Korelace neznamená příčinnou souvislost. Jinými slovy to, že člověk má vyšší BMI, nemusí automaticky vést k horšímu zdravotnímu stavu. Pro lepší představu můžeme uvést zjednodušený příklad: Někteří lidé špatně vidí v noci. Ukáže se, že všichni tito lidé jedli mrkev. Tedy, mohla by existovat korelace mezi lidmi, kteří jedli mrkev a těmi, kteří mají problémy s nočním vidění. To však nedokazuje příčinnou souvislost, pouze asociaci. K prokázání příčiny je potřeba více důkazů.
Ideálně by měl proběhnout výzkum dvou skupin lidí. Jedna skupina by jedla mrkev, druhá nikoliv. Poté by se sledoval rozdíl toho, u kolika lidí se objeví problémy s nočním viděním.
Zkoumat takto nadváhu je ovšem neetické. Nelze záměrně vykrmovat skupinu lidí a vyvolávat u nich nadváhu. Místo toho se porovnávají skupiny lidí, kteří již danou vlastnost mají, například jedí mrkev nebo mají nadváhu, s těmi, kteří ji nemají. Poté se zkoumá, zda se objeví nějaké zákonitosti. Harrison a Bacon uvádí, že se jedná pouze o asociace a odhady, protože často neberou v potaz další faktory, jako je věk, pohlaví, výše příjmu, zda člověk kouří a další faktory.
Zejména lékaři však na základě klinických a vědeckých důkazů tvrdí, že nadváha silně zvyšuje riziko vzniku zdravotních problémů. Podle nich obezita přímo i nepřímo přispívá k cukrovce typu 2, kardiovaskulárním onemocněním, některým druhům rakoviny, onemocnění ledvin, spánkové apnoe atd.
Je pravda, že u některých lidí s nadváhou se tato onemocnění nemusí vyvinout. Tito lidé se mohou, alespoň po určitou dobu, jevit jako metabolicky zdraví. Nicméně po 5 až 10 letech bude většina z nich nějaké onemocnění mít.
Co se týče stigmatizace obezity a cyklování hmotnosti, tyto dvě věci mohou mít dle výzkumníků vliv na zdravotní problémy, ale nejsou zodpovědné za většinu zdravotních následků, které se u obézních objevují, dle tvrzení doktorky Fatimy Cody Stanford, lékařky zabývající se obezitologií na Harvard Medical School. Tvrdí, že hnutí HAES je v rozporu s tím, co se ví o obezitě jako nemoci a toto hnutí dle ní odmítá poučit se z vědeckých poznatků.
Při striktním výkladu vědeckých poznatků je obtížné definitivně prokázat, co způsobuje obezitu. Prokázání “korelace” je jiné zjištění než prokázání příčinné souvislosti. Nicméně vědci v mnoha světových studiích na celosvětové úrovni jednoznačnou souvislost mezi nadváhou a vznikem nemocí jako je cukrovka. Existuje daleko méně důkazů o tom, jakou roli může hrát stigmatizace nadváhy a jojo diety, i když výzkumy na toto téma probíhají.
Jaký je váš názor na příčiny obezity? Je to vůbec téma, které má společnost řešit? Není lepší nechat každého žít si svůj život a cítit se ve svém těle dobře, ať už je jakékoliv?
Chcete další informace a slevy? Přihlaste se k odběru našich novinek
Zdroje: https://www.politifact.com/factchecks/2019/sep/17/christy-harrison/obesity-stigma-and-yo-yo-dieting-not-bmi-behind-ch/
www.pixabay.com